Twitter'ın gündemi Focount ne?

2011-06-07 03:41:00

Can sıkıntısından ortaya çıktı Twitter'ı salladı.

 

Twitter'da Türk kullanıcı sayısının son dönemde hızla artması ve kullanıcıların aktif olarak zamanlarını Twitter'da geçirmesi yeni bir  hareketin doğmasına neden oldu. 

Hangi konuda olursa olsun, seslerini tüm Türkiye'ye duyurmak isteyen kişiler, ilk olarak organize olup sonrasında Twitter'da trend konular içerisinde göstermek istedikleri kelime ya da kelime öbeğini(Etiket) belirliyor. Ve sonra tweet bombandırmanı başlıyor. Tüm grup aynı anda Twitter'da belirlenen etiket ile ilgili gönderiler yapıyor.

Twitter'da Trend topics Türkiye'de çıkabilmek için fazla sayıda kişinin belli bir kelime veya kelime öbeğini içeren tweet'ler göndermesi gerekiyor.

Son zamanlarda bu hareket Türk kullancılarının sayıca fazla olması nedeniyle Trend Topics World yani dünya genelinede etki ediyor. 

Her yeni gün Türk kullanıclar Trend topic'de  yeni bir etiketle karşılaşıyorlar.

Bu kimi zaman gündemdeki bir olay kimi zaman da sosyal ortamlarda organize olan internet aktivistlerinin çalışmaları şeklinde göze çarpıyor.

Bazen de neden trend topic olduğu belli olmayan etiketler insanların birbirlerine sorması sebebiyle etiketin listede üst sıralarda yer almasına neden oluyor. 

Bugün #focount etiketinin liste başı olduğu gibi...

Twitter'da hemen hemen herkes anlamını bilmediği bu kelimenin neden hem Türkiye hem de dünya genelinde liste başı olduğunu soruyor.

Ortaya kafa karıştıran iddialarda atılıyor, yeni yeni şehir efsaneleri de türüyor.  

 

İşte 'nin açıklamaları;

 "ATM'ye para çekmeye gittim önümde bir iki kişi vardı, baktım Twitter durgun; böyle bir şey geldi aklıma. Önceden hep mailler vardı bu maili 50 kişiye gönder dileğin kabul olsun; Bill Gates servetini dağıtıyor tarzında. Öyle bir şey yapayım dedim.


İnsanları en zayıf yerinden vurdum: follower beklentisi. Ben bunu yazınca bir iki arkadaşım inanır yapar, biz de "ahah şuna bak" diye güleriz sandım "Arkadaşlar twitterınıza her #focount+ komutunu yazıp gönderdiğinizde takipçi sayınız 100 artıyor." diye bir tweet girdim 3 saat kadar önce. En başta 5-6 kişi inandı yazdı. Arkadaşlarla güldük rt ettik; sonra ben dedim ki bunu tt ye sokalım ondan sonra da önünü alamadık." 

(not :Dipnot.tv den alıntıdır)

0
0
0
Yorum Yaz